چگونه زبان انگلیسی را از طریق فیلم یاد بگیریم؟

 1. خانه
 2. /
 3. مقالات
 4. /
 5. چگونه زبان انگلیسی را از طریق فیلم یاد بگیریم؟

کلاس های آموزش انگلیسی از طریق فیلم :

در کلاسهای آموزش زبان انگلیسی از طریق فیلم و موسیقی Media Approach داوطلبان تنها با بکارگیری فیلم و سریال ها جمله به جمله به فراگیری زبان انگلیسی می پردازند.
بدون شک یادگیری زبان انگلیسی در چنین فضایی بسیار آسان است، چرا که بسیاری از موانع روانشناختی که باعث می شود یک زبان آموز کمتر از رفتار کلامی وو حضور فعال در کلاس بهره برد، برطرف می شود و روند فراگیری زبان در محیطی دوستانه و طبیعی که در مجامع آکادمیک بین المللی آموزش زبان از آن به عنوان Real-life Situation و یا Authenticity یاد می شود به وجود می آید.

با زیرنویس یا بدون زیرنویس ؟

در کلاسهای فیلم و موسیقی با در نظر گرفتن زیر نویس و یا بدون زیر نویس و یا حتی بصورت “کارااوکه” (karaoke) فضایی بوجود می آید که حتی زبان آموزانن خجالتی نیز می توانند به راندمان مطلوبی برسند.
بدیهی است که شرکت در این دوره باعث افزایش کیفی مهارتهای گفتاری (Speaking) و شنیداری( Listening) و بهبود سطح تلفظ (Pronunciation) و لهجهه (Accent) می شود و بطور غیر مستقیم بر دیگر مهارت ها نظیر واژگان(Vocabulary)، گرامر(Grammar) و مهارت های فرهنگی (Culture)نیز تاثیر مثبت می گذارد.
موسسه ارس موفق به طراحی و برگزاری دوره های آموزش زبان از طریق فیلم و موسیقی در سطوح مختلف شده است که این دوره ها هم به موازات دوره هایی اصلی و هم بطور مستقل قابل اجرا خواهد بود. لازم به ذکر است که در صورت نیاز در این دوره ها می توان از منابع آموزشی نیز استفاده کرد.

برای خیلی ها یاد گرفتن انگلیسی با کتاب و دفتر خیلی سخته. اگه شما هم جزو این دسته هستید خب یه راه دیگه ای واستون وجود داره اونم یادگیری از طریق فیلم است.

بعضی موسسات مثل آکادمی زبان ارس این متد رو در کلاس هاش پیش گرفته. شما هم می تونید در این کلاس ها شرکت کنید .یا اگه زبانتون خوبه و می خواید بهترش کنید می تونید خودتون راه هایی که در ادامه گفته می شه برای یادگیری بهتر انجام بدید.

فواید یادگیری زبان انگلیسی از طریق فیلم :

این کار فواید بسیاری داره .اما مهم ترین این ها:

 • یاد گرفتن فرهنگشون است که شاید نتونید به اندازه ای که در فیلم ها نمایش داده میشه در کتاب ها اون ها رو بیابید.
 • در فیلم ها شما انگلیسی واقعی رو یاد می گیرد یعنی بعضی از مواردی که در کتاب ها آموزش داده میشه همون چیزی نیست که مردم ازش در بیانشون استفاده می کنن.
 • انگلیسی که در فیلم ها  صحبت میشه بسیار طبیعی و واقعی است.
 • علاوه بر این شما بر مبنای موضوعی که تماشا می کنید لغات مربوط به اون رو به مرور یاد خواهید گرفت.
 • شما با این روش می تونید جایگاه کلمات رو در جمله بیابید.
 • فارق از این ها دیدن فیلم بهترین راه برای تلفظ و بیان درست واژه ها و جملات است.
 • جملات در حالت های مختلف معانی و مفهوم متفاوتی رو القا می کنن و از این طریق شما می تونید راحت تر یادشون بگیرید.

خب اگه حالا قانع شدید که فیلم دیدن چقدر می تونه موثر باشه راه های یادگیری از این طریق رو دنبال کنید:

 • فیلم های جذاب ببینید.
 • فیلمی انتخاب کنید که هم سطح زبان شما باشه.
 • هنگام تماشای فیلم دیکشنری داشته باشید.
 • عبارات کوتاه را تکرار کنید.
 • بدون زیرنویس ببینید.
 • برنامه پخش فیلمVLC 
 • جا انداختن بعضی قسمت ها در تماشای فیلم طبیعی است.

فیلم های جذاب ببینید.

این موضوع کاملا روشن است که شما فیلم های مورد علاقتون رو نگاه خواهید کرد. اما حواستون به این هم باشه که فیلم های خسته کننده شما رو کسل می کنن و دقت کردن بهشون و یاد گرفتن ازشون سخت میشه. پس باید بازم تاکید کنیم که  فیلم هایی که دوست دارید ببینید و حتی نقدهای فیلم مورد نظرتون رو هم بخونید تا باز بیشتر و بیشتر یاد بگیرید.

فیلمی انتخاب کنید که هم سطح زبان شما باشه.

کسانی که مبتدی هستن بهتره انیمیشن و کارتون های ساده ببینن.به این خاطر که صمیمانه و راحت تر یا به قولی تمیز صحبت می کنن و فهمیدنشون راحت تره . این جوری اعتماد به نفس بیشتری خواهند داشت.

و اما دسته ی دیگه ای که سطح بالاتر یا حتی پیشرفته ای دارن .پیشنهاد میشه که فیلم های شکسپیری یا به عبارتی فیلم های تاریخی قدیمی مثل رومئو و ژولیت رو نبینند. چرا که فهمیدنشون سخت میشه و گیج می شید. در آخر اعتماد به نفستون رو از دست می دید.

هنگام تماشای فیلم دیکشنری داشته باشید.

فیلم رو بهتره با زیرنویس انگلیسی ببینید. این جوری هر وقت از هر کلمه ای خوشتون اومد یا کنجکاو بودید تا معنی اش رو بدونید توی دیکشنری چک می کنید. این جوری احتمالش خیلی کمه که از یاد ببریدش.

عبارات کوتاه را تکرار کنید.

بعضی وقتا ممکنه یه چیز باحال توی فیلم به گوشتون بخوره. مثلا یه سری از عبارات پر کاربرد و عامیانه. سعی کنید همون موقع برای خودتون بلند تکرارش کنید. این جوری دیگه از یادتون نمیره.

این یه تمرین عالی و لذت بخشه که می تونه کمک کنه صحبت کردنتون به مدل عامیانه ی اونها نزدیک تر بشه.

بدون زیرنویس ببینید.

قطعا فیلم دیدن به یه زبون دیگه اون هم بدون زیرنویس می تونه چالش برانگیز باشه. پس این پیشنهاد رو جدی بگیرید:

 • واسه دیدن بار اول فیلم اون رو با زیرنویس ببینید.
 • ولی اگه این فرصت واستون پیش اومد که بار دیگه همون فیلم رو ببینید خب بهتره که بدون زیرنویس این کار رو انجام بدید.

این بار دیگه شما موضوع فیلم رو می دونید. بیشتر تمرکزتون میره روی کلمات و فرصت مناسبیه که کلماتی رو که بار اول موفق به چک کردنشون در دیکشنری نشدید، بیابید. و مهمتر از همه این بار می تونید خودتون رو بسنجید که چقدر از فیلم رو بدون زیرنویس متوجه می شوید.

برنامه پخش فیلمVLC

این یه برنامه ی پخش کننده ی فیلم در کامپیوتر است که خیلی ها فقط برای دیدن فیلم ازش استفاده می کنن!.

اما یه کاربرد خیلی خوب داره خصوصا برای بخش شنیداری شما. شاید خیلی واستون پیش اومده باشه که یه وقتا یه بازیگری انقدر تند حرف بزنه که نتونین قسمت هایی از حرفشو بفهمید. این برنامه به شما کمک می کنه تا هر جا که خواستید فیلم رو به عقب برگردونید. اما خب این کار رو که همه پخش کننده ها می کنن! کار مفیدی که این نرم افزار انجام میده اینه که می تونه با سرعت خیلی آهسته تر به عقب برگرده.تا هر جایی که از قلم انداختید رو به راحتی برگردید و ببینید.

جا انداختن بعضی قسمت ها در تماشای فیلم طبیعی است.

اگه یه قسمت از فیلم رو جا انداختین اصلا مهم نیست. خودتونو نبازید. همه مثل شما هستن و این اتفاق کاملا طبیعی است. فقط سعی کنید یاد بگیرید و از دیدن فیلم مورد علاقتون لذت ببرید.

پس بطور خلاصه این موارد را در دیدن فیلم یادتون نره :

دیکشنری داشته باشین و با عجله فیلم نبینین.

عبارات کوتاه فیلم را تکرار کنین.

بدون زیرنویس ببینین.

اگه سطحتون مبتدیه از انیمیشن و کارتون شروع کنین.

« در دوره ویژه آموزش از طریق فیلم در آموزشگاه زبان ارس همراه ما باشید »

 

با شما تماس میگیریم!

فهرست