با آزمون PTE آشنا شوید

آزمون زبان پیرسون یا PTE (Pearson Test of English) یکی از آزمون های استاندارد براي تعيين سطح دانش زبان انگليسي است که توسط انتشارات پیرسون انگلستان که نشر کتاب ‌های لانگ‌من (Longman) را نیز بر عهده دارد، برگزار می‌شود. آزمون PTE یکی از آزمون‌های بین‌المللی معتبر در جهان بوده و مثل آزمون IELTS در دو سطح جنرال و آکادمیک برگزار می‌شود. مدرک PTE در سراسر دنیا معتبر بوده و در بسیاری از معروف‌ترین دانشگاه‌های جهان همچون دانشگاه‌های Yale و Harvard پذیرفته می‌شود. در حال حاضر، این آزمون در ایران برگزار نمی شود و داوطلبان موظفند به ترکیه یا امارات سفر کنند. اطلاعات بیشتر و شرایط ثبت نام در آزمون PTE، را می توانید در سایت رسمی پیرسون مطالعه کنید.
آزمون PTE از چهار مهارت اصلی تشکیل می شود که ارزیابی هرکدام، دارای بخش های مختلف و به شرح زیر می باشد :

مهارت بخش ها
Speaking 1. خواندن یک متن با صدای بلند (Read Aloud)
2. تکرار جملاتی که برای داوطلب پخش می شود (Repeat Sentence)
3. صحبت کردن درباره محتوای یک نمودار یا جدول (Describe Chart)
4. صحبت کردن درباره ی محتوای یک سخنرانی که برای داوطلب پخش میشود (Re-tell Lecture)
5. نوشتن پاسخ کوتاه برای سوالاتی که پرسیده می شود (Short Answer questions)
Listening 1. گوش دادن به یک سخنرانی کوتاه و خلاصه کردن آن در 50-70 کلمه (Summarize Spoken Text)
2. گوش دادن به مکالمه ها و انتخاب گزینه یا گزینه های صحیح (Multiple Choice)
3. کامل کردن یک متن ناتمام پس از شنیدن سخنرانی (Fill in the Blanks)
4. گوش دادن به مکالمه یا سخنرانی و انتخاب بهترین خلاصه از آن (Highlight Correct Summary)
5. گوش دادن به مکالمه یا سخنرانی و پر کردن جای خالی با کلمات مناسب (Select a Missing Word)
6. گوش دادن به مکالمه یا سخنرانی و تشخیص کلمات نادرست در متن (Highlight Incorrect Words)
7. گوش دادن به جملاتی که پخش می شود و نوشتن آنها (Write from Dictation)
Reading 1. خواندن یک متن و انتخاب گزینه یا گزینه های صحیح (Multiple-Choice)
2. قرار دادن پاراگراف ها به ترتیب درست(Re-order Paragraphs)
3. کامل کردن جملات و متن های ناتمام (Fill in the Blanks)
Writing 1. نوشتن متنی 300-200 کلمه ای در پاسخ به سوالی که پرسیده می شود (Write Essay)
2. خلاصه نویسی یک متن در 75 کلمه (Summarize Text)

برخی از منابع مهم آزمون PTE :

آزمون PTE یکی از آزمون های شناخته شده زبان در دنیا می باشد که مثل IELTS  و TOEFL دارای اعتبار جهانی بوده و در اکثر کشورها برای ادامه تحصیل و مهاجرت قابل قبول می باشد.

این آزمون را سازمان PEARSON  که ناشر انتشارات Longman می باشد برگزار کرده و علاقه مندانی که به دنبال تحصیل در کشور های مختلف و یا مهاجرت به کشور استرالیا می باشند می توانند از این آزمون استفاده کنند. حروف PTE مخففPearson L Test of English بوده و نمونه های ابتدایی این آزمون سال 1982 در دانشگاه لندن برای اولین بار برگزار شد.

بخش های مختلف آزمون PTE :

این آزمون همانند تافل با استفاده از کامپیوتر و اینترنت انجام می شود و چهار مهارت اصلی  زبان از جمله

 • Speaking
 • Reading
 • Listening
 • Writing

ارزیابی شده و همانند دیگر آزمون های معتبر زبان انگلیسی TOEFL iBT و IELTS، مهارت‌های شما را اندازه گیری می‌کند و میزان تسلط شما بر این مهارت های چهارگانه تعیین می نماید و نمره آن از ۹۰ محاسبه می شود.

فرمت کلی آزمون PTE به شکل زیر است:

بخش اول Speaking & Writing :

۷۷ تا ۹۳ دقیقه زمان برای این قسمت لازم است و شامل موارد زیر می باشد:

 • معرفی شخصی
 • خواندن بلند (Read Aloud)
 • تکرار جمله
 • توصیف تصویر
 • تکرار یک lecture
 • جواب به سوالات کوتاه
 • خلاصه کردن متن ( یک جمله )
 • خلاصه کردن متن ( یک پاراگراف )
 • مقاله (۲۰ دقیقه )

بخش دوم Reading

۳۱ تا ۴۰ دقیقه زمان برای:

 • سوالات چند گزینه ای
 • چیدن پاراگراف ها
 • پر کردن جاهای خالی

( ۱۰ دقیقه برای استراحت به صورت اختیاری )

بخش سوم Listening

۴۵ تا ۵۷ دقیقه برای:

 • خلاصه کردن یک بخش Speaking
 • سوالات چند گزینه ای
 • پر کردن جای خالی
 • مشخص کردن ( highlight ) کردن خلاصه درست
 • مشخص کردن کلمات نادرست

یکی دیگر از ویژگیهای این آزمون این است که نمره شما ۵ روز بعد از انجام آزمون در وب سایت Pearson قابل مشاهده است و شما می توانید بعد از آن بلافاصله در صورت نیاز مجددا ثبت نام نموده و در آزمون شرکت کنید. امتحانات نیز در مرکز اصلی توسط کامپیوتر تصحیح شده و احتمال بروز هر گونه خطا در حین تصحیح را به حداقل می رساند.

مقایسه آزمون PTE و آیلتس :

این آزمون مشابه IELTS در دو نوع General و Academic برگزار می شود و به طور مشابه نیز جهت پذیرش تحصیلی معمولاً تنها نوع Academic آن مورد قبول دانشگاه ها و موسسات علمی و مهاجرتی می باشد.

در این آزمون علاوه بر چهار مهارت اصلی به مهارت های دیگر نیز نمره داده می شود. جمله ی این مهارت ها عبارتند از:

Grammar, oral fluency, pronunciation, spelling, vocabulary, written discourse

البته باید بدانید که برای ادامه تحصیل تمامی دانشگاه های دنیا این مدرک را مثل تافل و آیلتس قبول ندارند و حتی بعضی از دانشگاه ها در دنیا ممکن است برای بعضی از رشته ها و یا مقاطع تحصیلی خاص این مدرک را قبول کنند.

معادل نمره ۷ در چهار مهارت آیلتس نمره ۶۵ در آزمونPTE  می باشد که بنا به گفته خیلی از افرادی که در این آزمون شرکت کرده اند کسب نمره ۶۵ در این آزمون راحت تر از کسب نمره ۷ در آیلتس می باشد. اهمیت این قضیه بیشتر در مهارت Writing می باشد چون با توجه به داوطلبان زیادی که در آزمون آیلتس شرکت کرده اند کسب نمره ۷ در مهارت Writing آیلتس به شدت سخت بوده و معمولا افراد مجبور به شرکت در آزمن آیلتس به دفعات می باشند.

آیا این آزمون در ایران برگزار می شود ؟

باید در نظر داشت که این آزمون متاسفانه در ایران برگزار نمی شود و فعلا برای شرکت در این آزمون باید به کشورهای همسایه مانند آذربایجان، ترکیه، امارات و عراق سفر کرد. هزینه ی شرکت در این آزمون با توجه به کشور مقصد می تواند بسیار متفاوت باشد. همچنین نکته ی مثبت این آزمون این است که برخلاف مدرک آیلتس که اعتبار دوساله دارد، آزمون PTE تاریخ انقضا ندارد. البته این موضوع تنها در مورد PTE General صدق می کند و آزمون آکادمیک به این صورت نیست.

کدام دانشگاه های جهان نتیجه آزمون PTE را می پذیرند؟

جهت کسب اطلاع از اینکه آیا دانشگاه مقصدتان نتیجه آزمون PTE را به عنوان نمره زبان می پذیرد یا خیر، می توانید از طریق صفحه WHO ACCEPTS IT وب سایت رسمی PTE نام کشور و شهری که دانشگاه مقصدتان در آن واقع شده وارد نمایید تا لیست دانشگاه هایی که نمره این آزمون را می پذیرند مشاهده نمایید.

با این وجود، توصیه اکید ما این است که به این فهرست بسنده نکنید و حتماً پیش از اقدام به ثبت نام در PTE، پذیرش یا عدم پذیرش نمره این آزمون را با دانشگاهی که می خواهید برای آن اپلای کنید، چک نمایید. چرا که تنها منبع موثق در این رابطه، وب سایت دانشگاه مقصد یا مسئولین دانشگاه (در پاسخ به مکاتبه شما) می باشند.

مهاجرت به استرالیا با مدرک زبان PTE :

یکی از دلایل محبوبیت این آزمون در بین زبان آموزان این است که از دو سال قبل اداره مهاجرت استرالیا این آزمون را برای مهاجرت به جای آیلتس هم  قبول می کند و علت اینکه افراد زیادی تمایل به شرکت در این آزمون را دارند این است که این آزمون ساده تر از آزمون آیلتس و تافل می باشد.

ولی این نکته شایان ذکر است که کشور کانادا این آزمون را برای مهاجرت قبول نمی کند و برای این کشور فقط آیلتس مورد قبول می باشد. البته این موضوع نباید سبب شود که متقاضیان فکر کنند آزمون آیلتس یا تافل بسیار دشوار و غیرقابل دستیابی هستند و یا از PTE سخت تر و بی استفاده تر هستند، هر کدام از این آزمون ها به خودی خود دارای ویژگی های خوب و برجسته ای هستند و فواید هرکدام در سطح بین الملل بسیار است و هر شخص بسته به هدف و مقصد خود می تواند یک مورد را انتخاب کند.

چنانچه شما تمایل دارید که به استرالیا مهاجرت کنید و نیازمند کسب نمره ۷ در هر چهار مهارت می باشید می توانید به جای آیلتس در آزمون PTE  شرکت کنید.

تفاوت آزمون PTE با آزمون های تافل و آیلتس چیست؟

متقاضیان شرکت در آزمون PTE، دلایل متفاوتی برای انتخاب این آزمون به جای تافل یا آیلتس دارند. برخی از مهمترین وجوه تمایز این آزمون ها بدین شرح است:

 • نتایج آزمون PTE بسیار سریع تر از آزمون های دیگر مشخص می شود و همچنین در زمان کوتاه تری نیز به دانشگاه مقصد گزارش می شود. مدت زمان گزارش نتیجه آزمون PTE، حداکثر 5 روز کاری است. زمانی که برای آزمون های تافل iBT و IELTS از یک هفته تا سه هفته متغیر است.
 • گستره پذیرش نمره آزمون PTE، همخوانی بسیار زیادی با آیلتس دارد به طوری که در بیشتر موارد جهت فرآیند مهاجرت و یا پذیرش تحصیلی می توان به جای نتیجه آزمون آیلتس که کسب نتیجه دلخواه و مناسب در آن برای بسیاری از متقاضیان دشوار است، نمره آزمون PTE را ارائه نمود.
 • مهمترین تفاوت آزمون PTE با آیلتس در چگونگی تصحیح آزمون می باشد. چرا که در آزمون آیلتس ممتحن نقش زیادی در تعیین نمره متقاضی ایفا می کند که می تواند باعث خطای انسانی شود. این در حالی است که آزمون PTE یک آزمون کاملاً کامپیوتری است و به این ترتیب معیارهای سنجش آن تحت تاثیر عوامل و خطای انسانی قرار نمی گیرد. از این نظر می توان این آزمون را شبیه به آزمون تافل دانست هر چند از نظر محتوای آزمون تفاوت قابل توجهی بین این دو آزمون وجود دارد.
 • تعداد دفعات برگزاری آزمون بسیار زیاد است به طوریکه قدرت انتخاب شما برای شرکت در آزمون در یک تاریخ مشخص بسیار بالاست. هرچند توصیه همیشگی ما این هست که هر چه زودتر در آزمون شرکت کنید، احتمال این که بتوانید مراحل بعدی را بهتر برنامه ریزی کنید، بیشتر است.
 • آزمون PTE منابع گسترده ای جهت مطالعه ندارد. برخلاف آزمون تافل و IELTS که انواع و اقسام منابع و مراجع برای آن وجود دارد، رفرنس های آزمون PTE محدود به نمونه های موجودی است که در خود وبسایت این آزمون در دسترس است. شایان ذکر است که بنا به تایید وب سایت PTE، مطالعه همین نمونه های موجود در سایت برای شرکت در آزمون کافیست. البته این خود می تواند نوعی اشکال و نقیصه برای این آزمون باشد و دلیل آن جدید بودن این نوع آزمون است.
 • بزرگ ترین نقص آزمون PTE عدم گسترش پذیرش نمره آن مشابه با آزمون های IELTS و TOEFL iBT و همینطور عدم برگزاری این آزمون در داخل کشور می باشد. هرچند این روند در حال تغییر و بهبود است و این آزمون به تدریج در حال معرفی خود به عنوان یک آزمون معتبر و پذیرفته شده در سرتاسر جهان می باشد.

آیا آزمون PTE در ایران برگزار می شود؟

پاسخ این سوال منفی است. از این رو بر خلاف آزمون IELTS و TOEFL-iBT که این امکان را دارید تا در داخل کشور در این آزمون شرکت نمایید، برای شرکت در آزمون PTE می بایست به کشور های دیگر سفر کنید.

شما می توانید از طریق صفحه TEST CENTERS وب سایت PTE فهرست این کشور ها را مشاهده نمایید. در حال حاضر این آزمون در کشور های آذربایجان، عراق، ترکیه و امارات متحده عربی برگزار می‌شود.

هزینه ثبت نام آزمون PTE چقدر است؟

هزینه آزمون PTE در کشورهای مختلف، متفاوت و در مواردی به نوع ارز همان کشور و در مواردی دیگر به دلار آمریکا می باشد.
در ادامه می توانید جدول هزینه ثبت نام آزمون PTE را در چند کشور همسایه مشاهده نمایید:

امارات متحده عربی: 980 درهم امارات (1225 درهم امارات در صورت ثبت نام با تاخیر)
ترکیه: 456 لیر ترکیه (581.25 لیر ترکیه در صورت ثبت نام با تاخیر)
آذربایجان: 170 دلار آمریکا (212.5 دلار آمریکا در صورت ثبت نام با تاخیر)
عراق: 210 دلار آمریکا (262.5 دلار آمریکا در صورت ثبت نام با تاخیر)

همانطور که از فهرست بالا به خوبی مشخص است، برخلاف آزمون های تافل iBT و آیلتس که هزینه آن ها در کشورهای مختلف کم و بیش نزدیک به یکدیگر است، هزینه آزمون PTE در کشورهای مختلف تفاوت نسبتاً زیادی با یکدیگر دارد.

نکاتی درباره ثبت نام آزمون PTE

 • جهت ثبت نام در آزمون PTE، لازم است ابتدا در آدرس http://pearsonpte.com/book اقدام به ایجاد حساب کاربر نمایید. سپس اطلاعات حساب کاربری خود را در فرم زیر ثبت می نمایید تا ثبت نام آزمون PTE در تاریخ و مرکز مورد نظر شما انجام شود.
 • دقت کنید که در هنگام ایجاد حساب کاربری در سایت Pearsonpte.com اطلاعات هویتی خود شامل “نام”، “نام خانوادگی” و “تاریخ تولد” را دقیقا مطابق با گذرنامه خود وارد نمایید، چون این تنها بخشی از حساب کاربری شما است که غیر قابل تغییر است و علاوه بر این مهمترین بخش آن نیز می‌باشد. درصورتی که هنوز گذرنامه ندارید باید دقت کنید که اطلاعات را به گونه‌ای وارد نمایید که بعداً بتوانید مطابق این اطلاعات، جهت دریافت گذرنامه اقدام فرمایید.

چیزهایی درباره‌ی آزمون PTE که هیچکس راجع به آن صحبت نمی‌کند اما شما باید بدانید عبارتند از:

ویزا پس از کسب نمره بالا در آزمون PTE :

اگرچه داوطلب بتواند در آزمون PTE نمره‌ی خیلی بالایی بگیرد، پروسه‌ی پذیرش آن‌ها سریع‌تر انجام خواهد شد. اما نمره‌ی آزمون PTE ضمانتی برای موافقت با ویزای شما نیست. آزمون PTE یکی از معیارهای لازم از نظر هیئت رسیدگی به امور مهاجرین است و تنها معیار برای ویزا نیست. اگر داوطلب نمره‌ی خوبی در آزمون PTE بگیرد اما از پس سایر ملزومات بر نیاید، ویزای آن‌ها ممکن است با تأخیر روبرو شده یا مورد موافقت قرار نگیرد.

آزمون آکادمیک PTE برای زبان انگلیسی منبعی است برای بررسی کارآمدی‌ داوطلبین در زبان انگلیسی و این به این معنی نیست که این آزمون بلیط نهایی برای سفر خارجی‌تان است. داوطلبینی که نمره‌ی خوب یا خیلی بالایی بگیرند، پیشنهاد درجه یکی از دانشگاه‌ها و سازمان‌ها دریافت خواهند کرد اما به سایر مدارک و توانایی ها هم نیاز خواهند داشت. اگر داوطلب نتواند که سایر اسناد لازم را تحویل دهد یا سایر معیارهای لازم را فراهم کند، پس ثبت‌نام نخواهد شد.

قبلی
کتاب واژگان ضروری Barron’s (واژگان مهم)
بعدی
آشنایی با آزمون تافل

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

نوع دوره :*
متقاضی کدام دوره هستید؟*

مقالات مرتبط :

keyboard_arrow_up